Yhteystiedot

Vierailemalla maakunnallisten kylien kotisivuilla löydätte ajantasaista tietoa alueen Avoimista Kylistä sekä kylillä järjestettävistä tapahtumista. Voit ilmoittaa kyläsi mukaan tapahtumapäivään ottamalla yhteyttä oman maakuntasi yhteyshenkilöön. Kylät tapahtumineen päivitetään Kylät kartalla-sivulle toukokuun lopussa ja 2022 kartta julkaistaan kesäkuun alussa. Tapahtuman valtakunnallisesta koordinoinnista vastaa Suomen Kylät ry, yhteystiedot sivun alaosassa.

Etelä-Karjala
http://www.ekkylat.org/
Facebook
Jani Valtonen, p. 0400 265 795, ekkylat.toimisto@gmail.com
Raija Suuronen, p. 040 743 4956, raija.suuronen@netti.fi

Etelä-Pohjanmaa
http://www.epk.fi/
Facebook
Päivi Kultalahti, p. 0400 239 359, paivi.kultalahti@aisapari.net
Irma Kortesuo, p. 050 551 0797, irma.kortesuo@liiveri.net
Jaana Sippola, jaana.sippola@kuudestaan.net
Tuija Takamäki, tuija.takamaki@leadersuupohja.fi
Marianne Hongisto, Eteläpohjalaiset Kylät ry, marianne.hongisto@epk.fi

Etelä-Savo
http://www.jasky.fi
Facebook
Mervi Lintunen, p. 045 222 0585, posti@jasky.fi

Kainuu
http://www.kainuunnuotta.net
Facebook
Hanna Kouvonen p. 044 020 5131, info@kainuunnuotta.net

Kanta-Häme
http://www.hameenkylat.fi/avoimet-kylat
Facebook
Elina Leppänen, p. 0400 944 868, toimisto@hameenkylat.fi

Keski-Pohjanmaa
http://www.kpkylat.fi/
Facebook
Sanna Kaattari, p. 040 6896 200, sanna.kaattari@kpkylat.fi

Keski-Suomi
http://www.keskisuomenkylat.fi/
Facebook
Reena Laukkanen-Abbey, p. 0400 738 205, toimisto@keskisuomenkylat.fi

Kymenlaakso
www.kymenlaaksonkylat.fi
Facebook
Elina Seppänen, p. 040 184 3576, elina.seppanen@kymenlaaksonkylat.fi

Lappi
http://www.lappilaisetkylat.fi
Facebook

Eliisa Lintula, p. 045 355 7775, lintulaeliisa@gmail.com

Länsi- ja Keski-Uusimaa: Uudenmaan Kylät
http://www.uudenmaankylat.fi/
Facebook
Anu Halme, p. 040 512 8390, anu.halme@uudenmaankylat.fi

Itäinen Uusimaa: SILMU-kylät
http://www.itukylat.fi/
Facebook
Li-Marie Santala, p. 040 158 8038, li-marie.santala@silmu.info

Pirkanmaa
http://www.pirkankylat.fi/
Facebook
Jani Hanhijärvi, p. 040 197 8231, info@pirkankylat.fi

Pohjanmaa (Kyrönmaan alue)
https://yhyres.fi/
Facebook
Pasi Laasala, p. 050 366 6210, pasi.laasala@yhyres.fi

Pohjanmaa (ruotsinkielinen alue)
http://www.aktion.fi/
Frida Lähdesmäki, p. 050 441 9126, frida@aktion.fi

Pohjois-Karjala
http://kylat.fi/
Facebook
Anna-Maria Hämäläinen, p. 044 2940 800, pkkylat@kylat.fi

Pohjois-Pohjanmaa
http://www.ppkylat.fi/
Anita Sievänen, p. 0400 461 880, anita.sievanen@gmail.com

Pohjois-Savo
http://www.pohjois-savonkylat.fi/
Facebook
Mari Kortelainen, p. 050 3544678, mari.kortelainen@pohjois-savonkylat.fi

Päijät-Häme
http://www.phkylat.fi/
Facebook
Instagram
Henna Pirkonen, p. 044 712 4208, info@phkylat.fi

Satakunta
http://www.satakylat.fi
Facebook
Hanna Ruohola, p. 044 357 6181, hanna.ruohola@satakylat.fi

Varsinais-Suomi
http://www.vskylat.fi/
Facebook
Tauno Linkoranta, p. 044 303 9990, tauno.linkoranta@vskylat.fi

 

Tapahtuman koordinointi:

Marianne Liitelä
Järjestökoordinaattori
Suomen Kylät ry
puh. 045 887 1511
marianne.liitela@suomenkylat.fi

Tapahtuman valtakunnallinen tiedottaminen:

Anssi Ketonen
Viestintäpäällikkö
Suomen Kylät ry
puh. 045 249 1162
anssi.ketonen@suomenkylat.fi